בן גוריון- מנהיגות של מנהיג

דוד בן גוריון - מנהיגות

דוד בן גוריון - מנהיגות

בימים אלו כאשר אנו עומדים לפני הקמת ממשלה חדשה ובעתיד הקרוב בחירות, אני שואל את עצמי יותר מתמיד מי הולך להנהיג אותנו, למי כיום יש את היכולת להוביל את המדינה, אני לא מעביר ביקורת, אלא מעלה שאלה נוקבת וקשה בהוויה שלנו.
לפני שנים מספר נתקלתי בניתוח מעניין של דוד בן גוריון, ניתוח אשר על פי דעתי ללמוד , לקבל ולהכיל את נאמר על מנהיגנו וכמובן לקחת את הנאמר וללמוד באופן אישי את התכונות הללו אנו מנסים למצוא במובילים שלנו, במנכל"ים של החברות ובמפקדים שלנו.

ראיה כוללת ורב מימדית

דוד בן גוריון היה בעל יכולת לראות את המציאות המורכבת על כלל מרכיביה(ראיה מערכתית). הוא ידע לצפות תוצאות והשלכות עתידיות של תהליכים מראש, ולנסות להשפיע על התהליך ותוצאותיו. דוגמא טובה לכך היא הפיכתו של "ההגנה" מארגון מחתרתי לצבא מאורגן ומודרני של ממש. עוד בשנת 1946 ידע בן גוריון שיהיה צורך בצבא חזק ומאורגן בכדי להגן על המדינה, כשהיא תקום. בתפיסה זו הצליח בן גוריון לבחון את המציאות ולשאול שאלות עתידיות מעבר למצב הקיים בו פעלו שלושה ארגוניים צבאים: ההגנה, אצ"ל ולח"י.

יצירתיות, יוזמה והעזה
דוד בן גוריון היה איש בעל חזון. הוא היה ממקימי "החלוץ", "הגדוד העברי" והסתדרות העובדים. הוא ראה כתפקידו להקים את התשתיות הדרושות להקמת מדינה לעם היהודי בארץ ישראל. בכדי להגיע למטרה זו הוא נתקל בקשיים רבים ובהתנגדות רבה מצד גורמים רבים. עיקרון אחד שעמד לעיניו היה עיקרון אחדות העם (אחדות הארגון).למרות ההתנגדויות מסביב ניתן לראות שבן גוריון ידע לחשוב מעבר למוסכמות החברה מסביבו ואף לנסות ליישם את מחשבותיו למרות התנגדותם הנחרצת של אחרים(נחישות, משכנע בצדקת הדרך,רץ עם ההחלטה למרחקים ארוכים)

החלטיות, נחישות ופתיחות

לבן גוריון הייתה דעה בכל נושא וגם כשהופעלו עליו לחצים רבים הוא עמד בהחלטתו. דוגמא לכך היא "פרשת לבון". לבון פנה אל בן גוריון בבקשה לזכותו ממעורבותו ב"עסק הביש" ב- 1954. בן גוריון לא הסכים לכך. הממשלה מינתה ועדה שמנתה 7 שרים לבירור העניין. הועדה מצאה את לבון לא אחראי לכשל ב"עסק הביש".

בן גוריון לא הסכים לקבל את מסקנות "ועדת השבעה", מכיוון שהתגלה שמסמכים מזויפים הוצגו בפני הועדה. בן גוריון פעל להרחקתו של פנחס לבון ממפא"י ומהזירה הפוליטית ובסופו של דבר הצליח בכך. דוגמא נוספת היא פרשת אלטלנה. על אוניית אלטלנה היה נשק רב שארגון האצ"ל סרב לשתף. בן גוריון היה נחוש בדעתו לקיים צבא אחד והורה על הפצצת והטבעת אלטלנה(נכון או לא נכון – הוא דבק בהחלטה). אולם, למרות נחישותו היה בן גוריון פתוח לרעיונות חדשים.

התכונות שסייעו לדוד בן גוריון בהנעת אנשים

בן גוריון היה בן אדם מאד החלטי, שמאמין בדרכו בלב שלם. הוא היה מאד שאפתן והרגיש שהזמן דוחק בו, ומכאן באה להיטותו הרבה. הביטחון העצמי הרב שהפגין והשרה על העם ועל עמיתיו גרם להם לרצות אותו בראש המוסדות השלטוניים. בניגוד למנהיגים אחרים הוא היה נכון לקחת על עצמו את מלוא האחריות להובלת ההסתדרות והישוב היהודי קדימה לעבר הקוממיות. בתהליכי הקמת המדינה והתהוות מוסדות ההנהגה והשלטון תרמו התנהגויות ותכונות אלו. נדרשה הובלה והחלטיות יחד עם חזון  המכון להקמת מדינה חדשה.

בנוסף, ההזדהות עם בן גוריון גם נבעה מהתנהגותו. בן גוריון השקיע זמן רב בקשר עם "הפועלים הפשוטים" ללא התנשאות, "בגובה העיניים". כשהיה מפקד האוכלוסין הראשון בישראל הצהיר בן גוריון כשנשאל על תפקידו שהוא חקלאי פשוט. בן גוריון רכש את אהדתו והערצתו של העם ושל עמיתיו על ידי מקצועיותו הרבה כמדינאי (למשל, יכולתו לחזות תהליכים מראש ולמצוא פתרון לבעיות לפני שהן קורות) ועל ידי כך ששימש כדמות שניתן להזדהות איתה.

בוידאו: מספר ציטוטים נבחרים של דוד בן גוריון

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: